DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) Nedir?

DEHB Nedir?

DEHB, aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtüsellik gibi belirtilerle ortaya çıkan, genetik nedenlerden kaynaklanan biyolojik ve psikiyatrik kökenleri olan rahatsızlıktır. Açılımı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bu problem, genelde çocukluk çağında ortaya çıkmakta ve tüm yaşamı etkileyebilmektedir.

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), her bireyde farklı belirtilerle ve farklı yoğunlukta seyreden rahatsızlıktır. Doğuştandır. Fakat bireyin diğer bireylerden farklılık gösteren davranışlarının fark edilmesi genelde çocukluk çağına denk gelir. Bazı aileler sorunu 2-4 yaş gibi erken dönemde fark edebilirken bazıları da okul öncesi ve okul döneminde öğretmenlerin de yönlendirmesiyle dikkat dağınıklığı sorunu üzerine yoğunlaşabilmektedir. Gaziantep Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde bulunan çocuk psikolog uzmanlarımız bu konuda sorun yaşayan çocuklara dehb testi yaparak çözüm noktasında adımlar atmaktadır.

DEHB Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar, biz yetişkinlere göre daha hareketli canlılardır. Gün boyu hareket halinde olup enerjileri hiç tükenmez. Çocukların yüksek eğitimli sporcuların enerjisine sahip olduklarına yönelik araştırma sonuçları da gösteriyor ki çocuklar bizim enerjimizin neredeyse iki katı enerjiye sahipler. Bu açıdan çocuğun hareketli olması onun DEHB belirtileri gösterdiği anlamına gelmemektedir. Çocuklarda bu sorundan söz edebilmek için daha fazla belirtiye ihtiyaç duyduğumuz unutulmamalıdır. Belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Hareketlerinde aralıksızlık söz konusuysa. Yani çocuk aralıksız olarak hareket halinde kalıyorsa
  • Süreklilik varsa. Yani çocuğun hareketli hali sürekli ve her ortamda devam ediyorsa
  • Yaşıtlarıyla bir araya geldiğinde onlara göre daha farklı oldukları görülüyorsa
  • Onunla konuşurken sizi dinlemiyorsa ve sürekli sözünüzü kesiyorsa
  • Derslere, oyuna ve diğer aktivitelere karşı sabırsızlık gösteriyor ve uzun süre dikkatini toplayamıyorsa
  • Bir ortamda uzun süre kalamıyor sürekli ortam değiştirmek istiyorsa
  • Duydu ve düşünceleri dağınıksa
  • Çok konuşuyor ama dinlemeye sabredemiyorsa DEHB belirtileri gösterdiği söylenebilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yorumları

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLAR

Adana Özel Aile Danışmanlığı ve Gaziantep Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız ve Gaziantep Psikolog ekibi çocuklarının  DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Çocuğunuzun yaşadığı sorun için DEHB testi konusunda Halil Özgen hoca ve çocuk psikolog ekibiyle Adana ve Gaziantep illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE PSİKOLOG desteği almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

DEHB Nedenleri Nelerdir?

DEHB nedenlerinin başında genetik faktörler gelmektedir. Uzmanlara göre genetik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununun ilk sebebidir ama tek sebebi değildir. Beyindeki yapısal bozukluklar da önemli nedenler arasındadır. Bunda da annenin hamilelik esnasında yedikleri, içtikleri ve yaşadıkları etkili olmaktadır. Özellikle annenin hamileyken alkol kullanması, yanlış beslenme, kimyasal zehirlere maruz kalması ve demir eksikliği yaşaması çocuğun bu sorun ile doğmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında doğum esnasında yaşanan zorluklar da  dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununun ortaya çıkışını tetiklemektedir.

DEHB Tanısı Nasıl Konur?

Tanı koymak çocuğun fiziksel ve psikolojik olarak ayrıntılı incelenmesini gerektirmektedir. Yukarıda saydığım DEHB belirtileri gösteren çocuklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu adayı olabilir ama kesin tanı konulana kadar etiketleme yapılması doğru kabul edilemez.

Öncelikle çocuğunuzun DEHB belirtileri hususunda 3 veya daha fazla belirti gösterip göstermediğini gözlemlemeli ve gözlem sonucu belirtilerin varlığına göre tanı koyulması konusunda adım atmalısınız. Burada öncelikle çocuk doktorunun yönlendirmesiyle çocuğunuzun fizyolojik ve nörolojik muayene olmasını sağlamalısınız. Buradaki sonuçlara göre öncelikle çocuk nörologlarından sonrasında da çocuk psikiyatrist ve çocuk psikolog uzmanlarından destek almalısınız.

Biz, Gaziantep Dikkat Geliştirme Merkezi uzmanları DEHB testi ve çözümü konusunda size en büyük desteği vermekteyiz. Merkezimiz, çocuk psikolojisi üzerinde çalışan uzmanlar olarak, çocuğunuzun biyolojik muayene öncesi ve sonrasında doğru yol haritasıyla yanınızda olmaktayız.

halil-ozgen08
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Gaziantep Çocuk Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Gaziantep Çocuk psikolog ücretleri konusunda en uygun fiyatlı danışmanlık hizmetini sunmaktayız. Merkezimiz, verdiğimiz hizmetin kalitesine göre oldukça uygun fiyatlı çocuk pedagog hizmetimizle diğer tüm merkezlerden fark oluşturmaktadır.

Gaziantep’te DEHB seans ücretleri oldukça fazla değişiklik göstermekle birlikte rakamlar en düşük 600 TL ile en yüksek 2000 TL arasındadır. 45 ile 60 dakikalık seans süresi sonucunda merkezimizde ücret en alt sınırda tutularak 700 TL olarak belirlenmiştir. Online çocuk psikolog seans ücretleri daha düşük olduğundan 600 TL olarak belirlenmiştir.

DEHB Nasıl Anlaşılır?

Sorunu fark etmenin ilk adımını anne ve babaların çocuklarıyla kurdukları ilişki oluşturmaktadır. Anne babalar, çocuklarının farkında olduklarında süreç, daha kolay işlemektedir. Aynı şekil de öğretmenler de çocuklarda DEHB belirtileri fark edilmesinde önemli rollere sahiptir. Çünkü bazı çocuklar evde daha az uyaranla karşılaştıklarından kendilerini kolaylıkla gizleyebilmektedir. Ve bu çocuklar, okul ortamına girdiklerinde uyaranların da etkisiyle hızla dikkat dağınıklığı belirtileri göstermeye başlamaktadır. İşte bu noktada sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler, aileyi bilgilendirmekle mükelleftir.

Çocuğunuzla ilgili öğretmenlerden aldığınız bu dönüt, sizi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu konusunda doğru adımlar atmaya yönlendirecektir. Bu noktada tekrar hatırlatmakta fayda var. DEHB belirtilerinin sürekli olması sonrası Gaziantep Psikolojik Danışmanlık Merkezi çocuk pedagog uzmanlarımızın çocuğunuza DEHB testi yapması sorunun anlaşılması için ilk şarttır.

DEHB Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çoğu ebeveynin çocukları DEHB testi sonrası tanı aldığında dünya başlarına yıkılmakta ve çocuğu sorunlu olarak görmeye başlamaktadır. Öncelikle ailelerin bilinçli olması çok önemli hatta mecburidir. Çünkü DEHB’li çocuklar, diğer çocuklar kadar hayata tutunur ve başarılı olabilirler. Gaziantep’te doğru psikolojik danışmanlık ve doğru yaklaşımlar sayesinde ciddi olarak sorun olmaktan çıkabilir. Benim ebeveynlere ilk söylediğim şey “Panik yok” olmaktadır.

“Bilirsen daha az korkarsın” diye bir söz vardır. Ben bu konuda aile eğitimine çok önem veriyorum. Çocuklarına dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konmuş aileler, öncelikle kendileri çocuk psikiyatri ve çocuk psikolog desteği almalıdır. Süreci yönetirken çocuğa nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçli olmalıdırlar.

Aynı şekilde öğretmen tutumları da çözümün önemli basamakları arasındadır. Çocuğu ötekileştirmeden, onun bilişsel düzeyine uygun programlama yapmak öğretmenlerin sorumluluğudur. Aileler, çocuklarının sorununu çözmek adına öncelikle öğretmenlerle diyalog içinde olmalıdır.

DEHB (Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu) olan çocuğa nasıl davranılmalı, konusunda onun hassasiyetlerini bilerek ona yönelik davranmak yapılacak en önemli şeydir. Çocuğunuzu kalabalık ortamlarda durmaya mecbur bırakmamak, onu sürekli farklı uyaranlara maruz bırakmamak, zorlamamak, yargılamamak, sevgi ve hoşgörüyle yaklaşmak ve en önemlisi ona “farklı “olduğunu hissettirmemek anne, baba ve öğretmen tutumlarından ilki olmalıdır.

Aynı şekilde çocuğun sorununu ortadan kaldırmaya yönelik çaba göstermek Gaziantep’te doğru tedavi merkezleriyle iletişim kurmak da anne babanın görevleridir.

Gaziantep DEHB Çözümü İçin

DEHB çözümü için doğru yöntemin ne denli önemli olduğunu yadsımamak gerekir. Gaziantep Dikkat Geliştirme Merkezi bünyesinde çalışmakta olan biz çocuk ve ergen psikolog uzmanları olarak hizmet veren bir kurumuz. Bize gelen rahatsızlığın belirtisi gösteren ya da tanı alan çocuklar üzerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sorununun çözümü noktasında oldukça başarılı sonuçlar almaktayız. Aynı zamanda aile bilinçlendirmesi anlamında da destek alabileceğiniz kurumumuz aile danışmanlığı uzmanları, psikolojik danışmanlık hizmetleri yardımıyla hem sizin hem de çocuğunuzun hayatında yeni pencere açmaktadır.

Gaziantep’te DEHB Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

DEHB testi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısında ön test olarak kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde anne-baba ve öğretmenden bir takım sorulara cevap vermeleri ve bazı yönergeleri yerine getirmeleri istenir. Bu doğrultuda uzman kişiler tarafından yorumlanan ön test sonuçları ne yapılması gerektiği konusunda yol haritası oluşturmanızı sağlamaktadır.

Bu uzman çocuk psikiyatrist ya da çocuk psikolog tarafından uygulanması ve değerlendirilmesi gereken testtir. Uygulanan testler, tıbbi anlamda kesin bilgi vermemektedir. Testleri, sadece soruna adım atmak için başlangıç olarak görmek gerekmektedir.

Gaziantep Dikkat Geliştirme Merkezi olarak biz DEHB testi uygulama ve değerlendirme adına çocuğunuzla güvenle başvurabileceğiniz nitelikli kurumlar arasında en iyisiyiz diyebiliriz.

DEHB’ li Ünlüler Kimlerdir?

DEHB özellikle son yıllarda çok yaygın bir sorundur. Bunun nedenleri farklı şekilde açıklansa da DEHB hastalığı eskiden yoktu demek yanlış olur. Etrafımızda tanısı konulmamış bu sorunu yaşayan pek çok insan vardır muhakkak. Ünlüler dünyası da oldukça zengin örneklere sahiptir.

Einstein, Edison, Leonardo da Vinci, J. Kennedy, Bernard Shaw, Jules Verne, Tom Cruise, Graham Bell, Galileo, Pasteur, Mozart, Beethoven, Anderson bu isimlerden sadece birkaçıdır.

Online Çocuk Psikoloğu Desteği

Gaziantep Psikolojik Danışmanlık Merkezi’mizden uzakta bir yerde yaşıyorsanız dilerseniz sizlerde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online psikolog desteği alarak, uzakta da olsanız çocuğunuzla yaşadığınız DEHB sorunlardan kurtulabilirsiniz. Online çocuk psikoloğu ücretleri 600 TL olup Halil Özgen hocamız ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir.

Asistanımız yaşadığınız çocuk ve ergen sorunları hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz. Yaşadığınız sorunların adeta kartopu gibi büyümesine izin vermeyin, çocuklarınızın yaşamınızı güzelleştirmeye gayret gösterin. Çocuklarınız için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!